top_left_1

Studentam.net.ua

Курсові та дипломні роботи
top_right_1
top_left_2
Головна arrow Психологія arrow Психофізіологія діяльності (М.С.Корольчук) arrow Об'єкт, предмет, методи та завдання психофізіології працездатності та безпечної діяльності спеціалістів
top_right_2
top_left_3
top_right_3
Об'єкт, предмет, методи та завдання психофізіології працездатності та безпечної діяльності спеціалістів

Об'єкт, предмет, методи та завдання психофізіології працездатності та безпечної діяльності спеціалістів

   До недавнього часу під впливом специфічних умов зовнішнього середовища знаходились відносно невеликі групи людей - космонавти, моряки, льотчики, водолази. Тепер же поряд зі збільшенням цього контингенту з'явився новий: ряд спеціалістів колективів міністерства з надзвичайних ситуацій, акванавти, аквалангісти, спеціалісти-оператори, дослідники, лікарі-спецфізіологи, практичні психологи.
   Забезпечення діяльності всіх контингентів відповідно до особливостей кожного з них ґрунтується на знанні психофізіології працездатності та безпечної діяльності спеціалістів. Тому основи цієї науки повинні бути відомі кожному фахівцю в галузі психології праці, практичної та експериментальної психології, які мають потребу в систематичних і глибоких знаннях в цій галузі. Досвід роботи психологів і лікарів показує, що такі знання потрібні їм вже з перших днів протягом всієї професійної діяльності. Використовуючи його, керівники якнайкраще сприяють створенню умов безпечної роботи та підвищенню ефективності і надійності спеціалістів, збереженню їх здоров'я, витривалості та працездатності в повсякденній трудовій діяльності.
   Україна - молода держава і одна з небагатьох країн світу, в котрій психофізіологія працездатності і безпечної діяльності стає самостійною науковою та учбовою дисципліною. Виділення останньої зумовлено практичною необхідністю, господарсько-економічними потребами в попередженні аварій та нещасних випадків.
   Саме тут проявляються елементи соціального захисту спеціалістів, конкретна турбота про них, забезпечення безпеки їх діяльності, збереження їх здоров'я та підвищення працездатності.
   Психофізіологія працездатності та безпечної діяльності спеціалістів є однією з головних теоретико-прикладних наук, які розробляють практичні заходи соціально-психологічного забезпечення працездатності, ефективної безпечної професійної діяльності.
   Треба зазначити, що психофізіологія праці є спеціальним розділом фізіології людини, яка вивчає закономірність регуляції функцій в умовах професійної, навчальної діяльності та екстремальних обставин і розробляє заходи, які спрямовані на підвищення працездатності і ефективної діяльності спеціалістів.
   Соціально-психологічні питання безпеки за традицією порівнюють із психологією праці, яка вивчає психологічні фактори, що впливають на трудову діяльність і наслідки. За багатьма поширеними видами трудової діяльності з'явилися самостійні галузі психологічної науки, а саме: інженерна, медична, педагогічна, авіаційна, космічна, морська та ін. Встановлено, що соціально-психологічні аспекти безпеки праці спеціаліста також актуальні і в праці операторів атомних електростанцій. Тому в кожній галузі психології були виділені та вивчаються питання безпеки.
   Проблеми безпеки властиві не тільки професіям, де є екстремальні умови діяльності або зв'язок із технікою. Праця лікаря, психолога також часто пов'язана з високою небезпекою і спрямована на те, щоб не чинити шкоду людині, колективу. Притому ненавмисне нанесення шкоди іншій людині, колективу суб'єктивно переживається значно більше, ніж тоді, коли таке ушкодження учиняється собі.
   Таким чином, психофізіологічні проблеми працездатності і безпеки властиві цілому ряду надто різноманітних видів діяльності. Тому психофізіологію працездатності і безпечної діяльності (ПФБД) спеціалістів логічно розглядати як галузь науки, яка вивчає проблеми працездатності, психофізіологічні аспекти ефективної, надійної та безпечної діяльності спеціалістів.
   Зв'язок ПФПД з різними галузями науки надзвичайно широкий і може виглядати так:

Медицина

Фізіологія людини

Гігієна

Психологія

психіатрія
терапія
хірургія
психоневрологія
психодіагностика
соціальна медицина
лікарська експертиза

нормальна
патологічна
вікова
еволюційна
екологічна
праці

загальна
військова
авіакосмічна
радіаційна
морська
праці

праці
інженерна
військова
морська
авіакосмічна
медична
спортивна

   Таким чином, психофізіологія професійної діяльності - це напрям психофізіології, який вивчає динаміку психічних пізнавальних процесів, станів, утворень, якостей та функцій, їх вплив на працездатність людини під час взаємодії умов та факторів в системі "техніка-людина-середовище" й визначає шляхи та засоби підтримки, збереження, відновлення ефективної та безпечної професійної діяльності.
   Об'єктом дослідження ПФПД є ефективна та безпечна професійна діяльність спеціалістів.
   Предметом вивчення даної галузі вважаються:
   - психічні та фізіологічні функції організму в умовах професійної діяльності;
   - закономірності та особливості діяльності спеціалістів;
   - умови придатності до життєдіяльності;
   - соціально-психологічні, гідрометеофактори і медико-біологічні фактори та їх вплив на працездатність і безпечну діяльність фахівців;
   - психофізіологічна характеристика праці в системах управління;
   - індивідуальні особливості та функціональний стан, які впливають на ефективну та безпечну діяльність;
   - засоби і методи збереження та підтримання працездатності і безпечної діяльності спеціалістів в звичайних та екстремальних умовах.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >

Замовити реферат, курсову або дипломну роботу

bottom_left
bottom_right
Studentam.net.ua © 2008-2024