Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Психологія arrow Психофізіологія діяльності (М.С.Корольчук) arrow Зміна біоритмів
18.06.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


Зміна біоритмів

Зміна біоритмів

   Дослідження в цій галузі показали, що всі психофізіологічні функції мають коливальний характер, а добові зміни параметрів проявляються як загальний біологічний закон ритму і що використання цього закону в трудовій діяльності людини забезпечує підвищення її ефективності і безпеки. Загальним підсумком дослідження такого напрямку було те, що виявлено зміни працездатності людини в нічний час.
   На погляд Glebman (1967), зниження працездатності починається після 18 годин і продовжується до 3 години ранку, коли вона досягає свого мінімуму.
   Аналогічні дані одержані й іншими дослідниками, а незаперечною істиною стало те, що денні зміни мають перевагу порівняно з нічними. Продуктивність праці вдень теж має свої особливості. На характер динаміки продуктивності праці вдень впливає ряд умов. На думку Б.С.Алякринського (1975), на працездатність спеціаліста впливають такі фактори: тривалість робочого циклу, досвід виконання даної роботи, рівень мотивації, перевага в роботі елементів точності або швидкості, дія шкідливих факторів зовнішнього середовища на організм.
   Дослідження функцій організму при виконанні робіт в різний час доби (Мацевич Д.М., 1975; Бердишев В.В., Новожилов Г.Н., 1978; Корольчук М.С, 1985) показують, що в нічний час подовжується латентний період сенсомоторних реакцій, зменшується точність виконання коректурних проб, зменшується витривалість до статичного зусилля. Такі дані свідчать про значне підвищення вночі гальмівних процесів в ЦНС, пригнічення функцій організму і погіршення працездатності людини. Зниження фізіологічних можливостей спеціалістів та їх професійної працездатності в нічні години є однією з причин високої аварійності в цей час.Так, за даними американської берегової охорони, 199 випадків зіткнення кораблів спостерігались вночі. Встановлена чітка залежність між часом вахт і кількістю аварій: найбільша кількість зареєстрована о 4 годині нічних вахт (Мацевич Д.М., 1975). Швидка зміна годинних поясів теж впливає на стан людини. Нерідко літаки протягом декількох годин, а кораблі за 10-15 діб плавання пересікають 5-7 годинних поясів. Такі переміщення викликають у людей порушення ритмів фізіологічних функцій та проявляються специфічним суб'єктивним відчуттям. Перебудова біологічних ритмів може сприйматися спеціалістами як стан, коли відчувається слабкість, в'ялість, безсоння в нічний час і сонливість вдень, зниження працездатності. Такий стан людини в літературі одержав назву "десинхроз" і найбільш вивчений у льотчиків, космонавтів, моряків (Алякринський B.C., 1975).
   Проблема вивчення біоритмів у спеціалістів складна і мало досліджена. Але вже сьогодні є можливість враховувати критичні дні фізичного, емоційного та інтелектуального циклів людини, фізіологічні можливості, вплив навколишнього середовища й умов життєдіяльності на особливих об'єктах при розробці раціональних режимів праці та відпочинку, що сприяло б швидкій перебудові фізіологічних та психологічних функцій організму, збереженню працездатності і безпечній діяльності спеціалістів.
   Таким чином, збільшення швидкості і дальності польотів, плавання кораблів призвело до того, що спеціалісти повинні працювати в умовах швидкої зміни кліматичних зон і годинних поясів, викликаючи напругу сезонних та добових біологічних ритмів. Спеціалісти, які працюють в закритих приміщеннях, практично позбавлені можливості сприймати зміну дня і ночі, що теж значно впливає на стан добових біоритмів життєдіяльності людини.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018