Розробка уроку з трудового навчання. 3 клас. Вартабедян.Л.В. Голінщак.Ж.А. Тема. Вишивання низинкою. Вишивання манишки. Мета. Продовжити вчити учнів вишивати низинкою геометричні орнаменти. Викликати у дітей бажання створювати своїми руками елементи національного костюма (манишку). Удосконалювати навички користування ножицями, голками. Обладнання. Зразок вишивки, тканина для вишиття, голки, ножиці, нитки, зразки українських костюмів для хлопчика і дівчинки, грамзапис музики для фізкультхвилинки, технологічна картка. Хід уроку I. Підготовка робочих місць. II. Організаційний момент. III. Повідомлення теми і мети уроку. Вступна бесіда. — Кожен народ має свій національний одяг. Крім практичних функцій захисту тіла від зовнішніх дій природи, він відображає художній смак та уподобання народу у даний час. Український костюм має давню історію. Він розвивався і вдосконалювався протягом століть, вбираючи багатовіковий досвід, засвоюючи кращі традиції народу. Розгляньте зразки українських костюмів. — Український костюм відзначається простотою, стрункістю силуету, багатством і різноманітністю орнаментів, насиченими кольорами. — Назвіть складові частини костюма для дівчинки. — З чого складається костюм для хлопчиків? Основною складовою народного костюма є біла сорочка, оздоблена вишивкою на рукавах, комірці і вишита манишка. (Виходять діти, які прийшли у школу у вишитих сорочках, розглядаємо їх вишиванки). — Хто пам'ятає, що символізує вишивка на сорочках, яку функцію відіграє? (Розміщення вишивки на рукавах пов'язане із вшануванням руки як знаряддя праці, побажання їй сили і вправності, а також вишивка захищає від злого і недоброго). — У кого з вас є вишиті сорочки? — Хто їх вишивав? — Чи хотіли б ви самі вишити сорочку? — Тоді давайте почнемо робити цю добру справу вже сьогодні. І почнемо вишивати сьогодні манишку.
Розгляд зразка. — Яким швом вишитий узор? (Низинкою.) — Якими кольорами? (Червоним і чорним.) — Який це узор? (Геометричний.) V. Технологія виготовлення виробу. 1. На попередньому уроці ми вчилися шити низинкою на папері. Розгляньте свої вишивки і згадайте, як виконується такий шов. (Діти пояснюють, учитель допомагає їм). 2. Розгляд технологічної картки. Для вишиття приготуємо тканину. Відміряйте і виріжте смужку завдовжки 25 см і завширшки 4 см. Відмітимо на смужці середину і вишиємо знизу вверх цей середній ряд. Виконуємо стібки подібно до того, як виконували на папері, тільки рахуємо дірочки: 4 — вниз голку, 4 — вверх. До крайніх смужок від середини пропускаємо три дірочки. Це і буде ритм (рапорт) в орнаменті. VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріал та інструментів. Закріплення нового матеріалу. VII. Повторення правил техніки безпеки. VIII. Самостійна робота учнів (звучить "легка" мелодія). Діти на вибір вишивають узори, користуючись технологічною карткою. Фізкультхвилинка. Під музику діти танцюють.
Два прихлопи, три притопи, На носок, на каблучок. Руки — вліво, руки — вправо, — Ми танцюєм гопачок. Раз — присядем, два — присядем — Гарний настрій. Покружляли, повертілись І тихесенько всі всілись. IX. Продовження самостійної роботи. На наступному уроці діти закінчують вишивати манишку, підрублюють або обметують її. Бажано пришити виготовлені манишки до святкової сорочки. X. Оцінювання виробів, відбір на виставку. XI. Підсумок уроку. XII. Прибирання робочих місць. ВИШИВАННЯ МАНИШКИ НИЗИНКОЮ Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.
|