14.2.14. СПІВДРУЖНІСТЬ НЕЗАЛЕЖНИХ ДЕРЖАВ |
14.2.14. СПІВДРУЖНІСТЬ НЕЗАЛЕЖНИХ ДЕРЖАВ Співдружність Незалежних Держав (СНД) - це об'єднання 12 суверенних держав, колишніх радянських республік. Угода про створення Співдружності Незалежних Держав була підписана вищими керівниками Республіки Білорусь, Російської Федерації та України 8 грудня 1991 р. у Біловезькій пущі. 21 грудня 1991 р. в м. Алмати на нараді глав нових незалежних держав було підписано Протокол до Угоди, в якому констатується, що Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан і Україна на рівноправних засадах утворюють Співдружність Незалежних Держав. Грузія долучилася до співпраці в межах СНД пізніше. Статут СНД був прийнятий 22 січня 1993 року. Членство в організації є добровільним, і, згідно зі ст. 10 Угоди про Співдружність Незалежних Держав, кожен з учасників має право призупинити чи припинити своє членство, повідомивши про це учасників за рік. Україна є асоційованим членом Співдружності Незалежних Держав. Вона не підписала Статут СНД через те, що деякі його положення суперечать українському законодавству. Застереження України викликає ст. 4 Статуту, що фактично фіксує нерівний статус внутрішніх та зовнішніх кордонів Співдружності, та статті 11, 12, 14, які надають підстави для створення системи колективної безпеки, що несумісне з поза-блоковістю. Україна ставиться до СНД як до організації з дорадчими функціями і віддає перевагу двосторонньому співробітництву перед багатостороннім. На неформальному самміті СНД в січні 2003 року у Києві, президента України було обрано головою співдружності. Співдружність не має наддержавних повноважень. Всі органи володіють виключно консультативними та координаційними функціями. У межах створюються такі структурні органи: - Рада глав держав - учасниць Співдружності; - Міжпарламентська Асамблея; - Рада голів урядів; - Рада міністрів закордонних справ (комісія з миротворчої діяльності); - Координаційно-консультативний комітет держав-учасниць; - Економічний союз, міждержавний економічний комітет; - Економічний суд; - Рада міністрів оборони держав-учасниць; - Штаб координації військового співробітництва держав-учасниць; - Рада командувачів прикордонними військами держав-учасниць; - Комісія з питань прав людини; - Рада міністрів внутрішніх справ; - Органи галузевого співробітництва. Офіційним місцем перебування координуючих органів СНД є м. Мінськ (Білорусь): Тут знаходяться Виконавчий секретаріат, Економічний суд СНД та низка галузевих органів Співдружності.
Контрольні запитання і завдання 1. Які міжнародні конвенції про транспортні послуги ви знаєте?Які їх головні положення ? 2. Які цілі має ЄС? 3. Які органи ЄС ви знаєте? 4. Які міжнародні економічні організації існують за межами Європи? У чому полягає їхня мета ? 5. У чому головна мета Європейського банку реконструкції і розвитку? 6. Для чого створено Конференцію ООН з торгівлі й розвитку (ЮНКТАД)?
Література 1. Мережко А.А. Lex mercatoria: теория и принципы транснационального торгового права. - К., 1999. 2. Ноздрева Р.В. Организация и управление внешнеэкономической деятельностью. - М., 1999. 3. Сергеев П.В. Мировая экономика: Учеб. пособие для вузов. - М., 1999. Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.
|