top_left_1

Studentam.net.ua

Курсові та дипломні роботи
top_right_1
top_left_2
Головна arrow Соціальна робота arrow Соціальна діагностика (Лекції) arrow 9.3. Діагностування сім’ї на рівні її підсистем.
top_right_2
top_left_3
top_right_3
9.3. Діагностування сім’ї на рівні її підсистем.

9.3. Діагностування сім’ї на рівні її підсистем.

      Оскільки сім'я — це складна система, соціальний педагог бере до уваги підсистеми усередині сім'ї, відношення між індивідами і підсистемами
      Шлюбна підсистема (чоловік— дружина). Соціальному педагогу важливо бачити особливості взаємостосунків між чоловіком і дружиною в сім’ї, здатність подружжя оцінювати і підтримувати один одного. З одного боку, дана підсистема багато в чому визначає мікроклімат сім’ї. З іншою — це чинник, який надалі гратиме істотну роль у вибудовуванні дитиною власних статеворолевых взаємостосунків. Дана підсистема — одна з найскладніших для вивчення, вона багато в чому прихована від очей сторонніх. Неодмінною умовою результативної діагностики є встановлення дружніх і/або партнерських відносин соціального педагога з подружжям (опора на точку зору одного з них може послужити джерелом упередженої, спотвореної інформації). Дієвим засобом виступає спостереження. Можливий обіг за консультацією до практичного (шкільному) психолога.
      Батьківська підсистема (мати —батько). Соціальний педагог концентрує увагу на взаємодії шлюбної пари як батьки дитини (дітей), прийняті в сім'ї норми взаємостосунків: мати—діти, батько—діти, стиль батьківського відношення до дітей. Виховний потенціал сім’ї багато в чому визначається змістом і характером функціонування батьківської підсистеми. Помилки, які допускають батьки, їх спотворені ціннісні установки, суперечності в системах вимог і багато інших чинників у результаті визначають десоціалізуючий вплив сім’ї на дитину.
      Підсистема «брати —сестри». Соціальний педагог концентрує увагу на відносинах дітей, особливостях виконання соціальної ролі кожною дитиною, яким чином в сім’ї розділенні обов’язки між братами —сестрами. Відносини між дітьми в сім’ї — незамінний досвід спілкування і взаємодії тривалого характеру, коли обов’язкові розподіл обов’язків, терпимість, уміння вирішувати і попереджати конфлікти, ділити турботу і увагу дорослих, що проявляється по відношенню до них. Для більшості дітей дані відносини на тривалий період набувають характеру найзначущіших. Проте тут прихований значний потенціал десоціалцзуючого впливу (відносини підкорення, «сімейна дідовщина», моральне і психологічне насильство, конкурентне протистояння і багато що іншого). Для вивчення системи відносин і взаємодій «брати-сестри» також можуть бути використані психологічні і педагогічні методики міжособового спілкування.
      Підсистема «батьки —діти». Соціальний педагог прагне визначити специфічні риси взаємодії між батьками і дітьми, межі влади, свободи і відповідальності, що стали нормою цих відносин. Взаємодія і відносини дитини з батьками — один з найчастіших предметів соціально-педагогічної турботи і уваги. Саме тут приховане джерело більшості конфліктів, що порушують нормальний перебіг як сімейного життя в цілому, так і життєдіяльності дитини як самостійної істоти. Разом з тим ці відносини допускають можливість непрямого впливу на дитину з боку соціального педагога (наприклад, в ситуаціях корекції поведінки, соціальної реабілітації і ін.).
      Необхідно поєднувати методи прямої дії (переважно психологічні методики) і непрямого (наприклад, метод експертних оцінок, ігрові методики, моделювання відносин, вирішення задач і ситуацій в рамках спеціальних занять, біографічний метод і ін.).
      Важливо враховувати роль родичів, які можуть і не жити з сім’єю під одним дахом (бабуся, дід, тітка і т.д.), і осіб, які не є родичами по крові, але мають вплив на сім’ю і окремих її членів.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >

Замовити реферат, курсову або дипломну роботу

bottom_left
bottom_right
Studentam.net.ua © 2008-2024