4.4. Конституційна типологія
Конституційну типологію особистості запропонував Кречмер на основі виділення чотирьох основних типів конституції будови тіла (статури). 1-й тип статури - астенік - людина тендітної статури, з пласкою грудною клітиною, вузькими плечами, видовженими і худими кінцівками, видовженим обличчям, але сильно розвиненою нервовою системою, головним мозком; 2-й - пікнік - людина малого або середнього зросту, з вираженою жировою тканиною, опуклою грудною клітиною, великим животом, круглою головою на короткій шиї; 3-й - атлетик - людина з вираженою мускулатурою, пропорційною міцною статурою, широким плечовим поясом; 4-й - дипластик - людина з неправильною статурою. З виділеними типами будови тіла Кречмер співвідніс визначені типи особистості. Астенічну статуру має шизотимік, він замкнений, схильний до міркувань, до абстракції, важко пристосовується до оточення, чутливий, вразливий. Серед шизотиміків Кречмер виділив різновиди: “люди, які тонко відчувають””, ідеалісти-мрійники, холодні владні натури й егоїсти, сухарі і безвладні. У шизотиміків відбувається коливання між чутливістю і холодністю, між загостреністю і тупістю почуття (“скривдить іншого і при цьому образиться самий”).
Успіхи історичних героїв, які мають шизотимічні властивості, головним чином обумовлені такими типологічними рисами шизотимічної характерології: наполегливістю і систематичною послідовністю, невибагливістю, спартанською суворістю, стоїчною витривалістю, холодністю до долі окремих людей, з одного боку, і витонченим естетичним відчуттям і непідкупною справедливістю - з іншого, а особливо співчуттям до стогонів слабких і поранених, пафосом до народних страждань, поганим поводженням з пригнобленими класами і схильністю до ідеалізму взагалі. Зворотний бік цих переваг - схильність до доктринерства, однобічно вузького і фанатичного, брак доброзичливості, приємного природного людинолюбства, розуміння конкретної ситуації й особливостей окремих особистостей. їх можна поділити на такі групи: 1) чисті ідеалісти і моралісти, 2) деспоти і фанатики, 3) люди холодного розрахунку. Холодному, гнучкому і почасти аморальному останньому типу протистоїть патетична пристрасність чистих моралістів та ідеалістів. Іменами Канта, Шиллера і Руссо можна характеризувати цю групу. Всі елементи високонапруженого морального ідеалізму ми знаходимо у постатях групи фанатиків і деспотів: Савонароли, Кальвіна, Робесп'ера.
Пікнічну статуру має циклотимія. Його емоції коливаються між радістю і сумом, він товариський, відвертий, добродушний, реалістичний у поглядах. Серед циклотиміків Кречмер виділяє різновиди: веселі базіки, спокійні гумористи, сентиментальний тихоня, безтурботні любителі життя, активні практики. Серед циклотиміків можна виділити такі типи історичних лідерів: 1) хоробрі борці, народні герої, 2) живі організатори значного масштабу; 3) примирні політики. Блискучим прикладом, який поєднує у собі різні сторони циклотимічного характеру, є Мірабо, лідер першого періоду Великої французької революції. Він мав якості хороброго борця й обережність, здібності примирного політика, полум'яний дух, ораторський талант і чутливість, дотепність і усвідомлення власної гідності. Позбавлений скрупульозності, не відрізнявся високою мораллю, був великодушний і вільний від фанатизму і доктрини, мав здоровий глузд.
Атлетичну статуру мають іскотиміки, вони бувають двох видів: енергійні, різкі, упевнені в собі, агресивні або маловразливі, із стриманими жестами і мімікою, невисокою гнучкістю мислення. Кречмер співвідносить тип статури з психічними захворюваннями, причому припускає, що між нормальною людиною і психічно хворим немає різкої грані: біотипи індивідуальності нормальної людини (циклотимік, шизотимік) можуть переростати в аномалії характеру (циклоїд, шизоїд), а потім і в психічне захворювання (маніакально-депресивний психоз, шизофренія).
Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.