top_left_1

Studentam.net.ua

Курсові та дипломні роботи
top_right_1
top_left_2
Головна arrow Статті arrow Філософські науки. Психологія arrow Фізіологічні основи емоцій
top_right_2
top_left_3
top_right_3
Фізіологічні основи емоцій

ФІЗІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ЕМОЦІЙ

   Характерні для емоцій фізіологічні процеси мають своєю основою як складні безумовні, так і умовні рефлекси. Дослідження показали, що переживання людини виникають внаслідок діяльності кори головного мозку і підкіркових центрів. У нижніх відділах мозку розміщені різні центри фізіологічної діяльності організму: дихальної, серцево-судинної тощо. Тому переживання почуттів, яке викликається збудженням підкіркових центрів, супроводжується посиленим серцебиттям, зміною ритму дихання, порушенням діяльності секреторних залоз тощо.
   У звичайних умовах кора великих півкуль головного мозку здійснює регулювальний, в основному гальмівний, вплив на підкірку, що стримує зовнішній прояв емоцій. Коли ж кора перебуває в збудженому стані, а її регулятивні функції порушуються внаслідок дії інтенсивних подразників, перезбуджуються і підкіркові центри. Тоді людина втрачає контроль за своїми виразними рухами і поведінкою.
   Електрофізіологічні дослідження діяльності мозку дали змогу описати своєрідний механізм виникнення емоцій. Виявилося, що емоційні стани за фізіологічною суттю є не стільки функцією кори, скільки властивістю певних утворень нервової системи, а саме: ретикулярної формації, яка активізує діяльність мозку, і деяких центрів, розміщених у гіпоталамусі, таламусі та лімбічній системі.
   У 1932 p., подразнюючи у кішки гіпоталамічний відділ мозку, швейцарський психолог Вальтер-Рудольф Гесс (1881 —1973) звернув увагу на те, що вона поводилась так, ніби їй загрожував собака. “Тварина бризкає слиною, — писав він у протоколі експерименту, — фиркає, шипить. При цьому шерсть у неї на спині стає дибом, а хвіст — трубою. Зіниці розширюються, іноді максимально, вуха притискаються або рухаються назад-вперед так, ніби кішка хоче злякати ворога, якого немає”.
   Пізніше, в 1953 p., американський психолог Джеймс Олдс (1922—1976), подразнюючи слабким електричним струмом проміжний мозок щурів, виявив у ньому існування “центрів задоволення і незадоволення”. Стимулювання різних ділянок гіпоталамо-лімбічної системи за допомогою вживлених електродів продемонструвало можливість управління емоційним станом тварини.
   Схожі фізіологічні механізми емоційних станів є і в людини. Проте відмінність між ними стає разючою, якщо провести якісний аналіз змісту почуттів і форм їх вираження. Людські емоції, перетворені суспільними умовами існування, виявляються в суспільно зумовленому вигляді. Життя в суспільстві з його складною системою норм і законів зумовило виникнення багатьох суто людських почуттів, відсутніх у тварин, наприклад почуття сорому. Людина виразом обличчя, похитуванням голови може виявити своє співчуття чи незадоволення вчинком іншої людини. Переживаючи сильні емоції, вона здатна залишатися зовні спокійною. Людині властиві почуття, пов'язані з переживанням моральних і етичних цінностей, чого також немає і не може бути у тварин.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >

Замовити реферат, курсову або дипломну роботу

bottom_left
bottom_right
Studentam.net.ua © 2008-2024