Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Розробки уроків arrow Розробки уроків з біології arrow Тема: Генетика статі. Успадковування, зчеплене зі статтю. (11 клас)
23.06.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


Тема: Генетика статі. Успадковування, зчеплене зі статтю. (11 клас)

Розробка уроку з біології. 11 клас.

О.В.Тагліна

   Тема. Генетика
статі. Успадковування, зчеплене зі статтю.
   Мета: (формувати уявлення про успадковування, зчеплене зі статтю, та його особливості.
   Обладнання та матеріали: таблиці зі
схемами успадковування, зчеплене зі статтю, схеми, де гетерогаметною є жіноча стать, і схеми, де гетерогаметною є чоловіча стать.
   Базові поняття й терміни: статеві хромосоми, аутосоми, гетерогаметна стать, гомогаметна стать, гемізиготний стан гена, успадковування, зчеплене зі статтю.
   Концепція уроку: спираючись на поняття зчепленого успадковування, розповісти про те, що є спеціальна пара хромосом — статеві хромосоми, які відрізняються від інших (аутосом) тим, що в однієї зі статей вони можуть бути негомологічними, потім показати наслідки цього явища.
   Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний етап - 2 хв.
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності - 8 хв.
III. Вивчення нового матеріалу - 20 хв.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів - 10 хв.
V. Домашнє завдання - 2 хв.
VI. Підведення підсумків уроку -3 хв.

ХІД УРОКУ 

   І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

   II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
   Розв'язання задачіУ лабораторії
Моргана проводили схрещування червонооких самок дрозофіли з білоокими самцями. При такому схрещуванні всі нащадки були червоноокими. При схрещуванні білооких самок
   із червоноокими самцями серед нащадків усі самки були червоноокими, а самці — білоокими. Відбулося розщеплення, якого ніхто не очікував. Як ви гадаєте, у чому причина такого явища?
III.  

   ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
   Розповідь учителя
   1. Статеві хромосоми. У ссавців клітини жіночого організму містять дві однакові статеві хромосоми
XX, а клітини чоловічого організму — дві різні статеві хромосоми X і Y. У процесі мейозу статеві хромосоми розходяться в різні гамети, тому всі жіночі гамети нестимуть по одній Х-хромосомі, тим часом як чоловічі гамети будуть двох типів: половина — з Y-хромосомою, половина — з Х-хромосомою. При злитті гамет під час запліднення визначається стать майбутнього організму: якщо яйцеклітина (у ній завжди є Х-хромосома) зіллється зі сперматозоїдом, що несе Y-хромосому, розвиватиметься чоловічий організм, якщо ж зі сперматозоїдом, що несе Х-хромосому,— розів'ється жіночий організм. Тому говорять, що у ссавців жіноча стать є гомогаметною, чоловіча — гетерогаметною.
   Буває й навпаки, у птахів, наприклад, гетерогаметною є жіноча стать, а гомогаметною — чоловіча.
   2. Виклад матеріалу про те, як виявляються гени, розташовані в статевих хромосомах гетерогаметної статі.
   3. Особливості розв'язання задач.
   Схема розв'язання задач на успадковування ознак, зчеплених зі статтю, інша, ніж на аутосомне моногібридне схрещування. У разі, якщо ген зчеплений з Y-хромосомою,
  
він може передаватися з покоління в покоління тільки чоловікам. Якщо ген зчеплений з Х-хромосомою, він може передаватися від батька тільки дочкам, а від матері однаковою мірою розподіляється між дочками й синами. Якщо ген зчеплений з Х-хромосомою і є рецесивним, то в жінок він може виявлятися тільки в гомозиготному стані. У чоловіків другої Х-хромосоми немає, тому такий ген виявляється завжди. Це необхідно враховувати, аналізуючи ознаки, зчеплені зі статтю.

   IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ
   Бесіда

   Як ви гадаєте, чому розщеплення за статтю відбувається в співвідношенні 1 : 1?
   Від кого з батьків чоловічий організм одержує Х-хромосому?
   Чому всі гени, розташовані в статевих хромосомах гетерогаметної статі, обов'язково виявляються у фенотипі? Від кого з батьків залежить стать дитини?

   Самостійна робота учнів
   Задачі
   Усі запропоновані задачі є типовими задачами на успадковування, зчеплене зі статтю. Ми постаралися дібрати приклади, які можуть викликати інтерес в учнів.

Задача № 1

   У лабораторії схрещували червонооких самок дрозофіл із червоноокими самцями. Серед нащадків виявилося 69 червонооких і білооких самців і 71 червоноока самка. Напишіть генотипи батьків і нащадків, якщо відомо, що червоний колір очей домінує над білим, а гени кольору очей перебувають в Х-хромосомі.

Задача № 2

   У деяких порід курей гени, що визначають білий колір і смугасте забарвлення пір'я, зчеплені зі статевою
Z-хромосомою, смугастість домінує над білим суцільним забарвленням. Гетерогаметна стать у курей жіноча. Вона визначається хромосомами ZW. Гомогаметна стать чоловіча, вона визначається статевими хромосомами ZZ. На птахофермі білих курей схрестили зі смугастими півнями й одержали смугасте пір'я як у півнів, так і в курей. Потім отриманих від першого схрещування особин схрестили між собою й одержали 594 смугасті півні і 607 смугастих і білих курей. Визначте генотипи батьків і нащадків першого й другого поколінь.

Задача № З

   Селекціонери в деяких випадках можуть визначити стать курчат, які щойно вилупилися. За яких генотипів батьківських форм можливо це зробити, якщо відомо, що гени золотавого (коричневого) і сріблястого (білого) пір'я розташовані в
Z-хромосомі й ген золотавого пір'я рецесивний щодо сріблястого? Не забудьте, що в курей гетерогаметною статтю є жіноча!

Задача № 4

   Відомо, що триколірні кішки — завжди самки. Це зумовлено тим, що гени чорного й рудого кольорів шерсті алельні й перебувають в Х-хромосомі, але жоден із них не домінус, а при сполученні рудого й чорного кольорів формуються “триколірні” особини. Яка ймовірність одержання серед нащадків триколірних кошенят від схрещування триколірної кішки з чорним котом?

Задача № 5

   Класична гемофілія передається як рецесивна, зчеплена з Х-хромосомою ознака. Чоловік, хворий на гемофілію, одружується із жінкою, яка не має цього захворювання. У них народжуються нормальні дочки й сини, які одружуються зі здоровими особами. Чи виявиться в онуків знову гемофілія і яка ймовірність появи хворих у родинах дочок і синів?

Задача № 6

   Чоловік, хворий на гемофілію, одружується зі здоровою жінкою, батько якої потерпав від гемофілії. Визначте ймовірність народження в цій родині здорових дітей.

Задача № 7

   У людини ген, що викликає одну з форм колірної сліпоти, або дальтонізм, локалізовано в Х-хромосомі. Стан хвороби викликається рецесивним геном, стан здоров'я — домінантним. Дівчина, що має нормальний зір, батько якої хворів на колірну сліпоту, виходить заміж за здорового чоловіка, батько якого також потерпав від колірної сліпоти. Який зір можна очікувати в дітей від цього шлюбу?

   V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
   1) Вивчити матеріал § 13 підручника [1].
   2) Дати відповіді на запитання підручника [1], с
65, № 1—6.

   VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018