Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Біологічні науки arrow Цитологія (Лекції) arrow 1. Визначення предмета “цитологія”
24.05.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


1. Визначення предмета “цитологія”

1. Визначення предмета “цитологія

   Цитологія (від грец. “kytos”, у латинській транскрипції cytos — клітина, logos — наука) — це вчення про клітину, елементарну живу систему, її будову, життєдіяльність, функції та відтворення. Іншими словами, цитологія є до певної міри біологією клітини, яка охоплює як її морфологію (від грец. morphos — форма) — вчення про структуру, так і фізіологію (від грец. physys — природа) — вчення про функції.
  
Необхідно відзначити, що інколи цитологію поділяють на загальну і спеціальну. До загальної цитології відносять розділ, в якому розглядаються загальні закономірності будови, хімічного складу і функції клітин, спільні для всіх їх різновидностей, тобто вивчається до певної міри узагальнена клітина. Спеціальна ж цитологія займається вивченням морфо-функціональних особливостей різних клітин, наприклад, таких як клітини залоз шлунка, печінкові, нервові, м’язові клітини тощо. Однак, більшість науковців притримується думки, що специфіка клітин різних тканин і органів є предметом вивчення гістології (вчення про тканини) і спеціальної гістології, або мікроскопічної анатомії. Оскільки такий підхід переважає в навчальних програмах і став уже традиційним, ми і будемо використовувати термін цитологія, або біологія клітини для означення вчення про клітину взагалі, про її загальну будову, структуру і функції її компонентів, розвиток і розмноження клітин.
  
Клітиною називається елементарна жива система, обмежена активною мембраною і диференційована на цитоплазму та ядро. Клітина лежить в основі будови, життєдіяльності, функції і розвитку тваринних і рослинних організмів. Вона саморегулюється і одночасно підлягає позаклітинним і нейрогуморальним регуляторним впливам.
  
Клітина є переважно носієм життя. Життя в біології трактують як процес, який характеризується здатністю до саморозвитку, саморегуляції, внутрішньої диференціації та інтеграції, ускладнення, асиміляції факторів середовища для підтримування своєї життєдіяльності. Основні критерії життя — це еволюційна безперервність, просторова контактність та енергетична економність. Життя є настільки складним феноменом, що його біологічна дефініція завжди буде неповною, тому для визначення особливостей живого необхідним є знання його ознак.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018