Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Землезнавство arrow Загальне землезнавство (Лекції) arrow 1. Моніторинг оточуючого середовища
24.05.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


1. Моніторинг оточуючого середовища

1. Моніторинг оточуючого середовища

   Термін "моніторинг" (monitoring) офіційно затверджений на Стокгольмській конференції ООН по оточуючому середовищі в 1972 році. Він означає спостереження, контроль, керування. Система моніторингу на думку І.П.Герасимова (1982) повинна включати: 1) систематичне спостереження над станом оточуючого середовища; 2) визначення можливих змін (особливо під впливом людини) і контроль таких змін; 3) заходи по регулюванню (керуванню) оточуючим середовищем. Моніторингом вірніше називати систему спостережень, що дозволяє виділити зміни стану географічної оболонки під впливом людської діяльності. Моніторинг включає: а) спостереження над факторами, що впливають на середовище і за станом середовища; б) оцінку фізичного стану середовища; в) прогноз стану середовища. І.П.Герасимов ділить моніторинг на три блоки – санітарний, геосистемний і біосферний. До першого відносяться як об'єкти приземний шар атмосфери, грунти, підземні і поверхневі води, промислові та побутові стоки, радіоактивні відходи. До другого відносяться зникаючі види рослин і тварин, природні водойми, агросистеми, лісові насадження, рекреаційні системи. До третього – атмосфера, гідросфера, рослино-грунтовий покрив, тваринний світ.
  
По першому блоку служать показники токсичних речовин, фізичні і біологічні показники та ін. По другому – функціональна структура природних систем та її порушення, потенційна і ефективна родючість грунтів, популяційний стан рослин і тварин, урожайність сільськогосподарських культур, продуктивність лісових насаджень. По третьому блоку – радіаційний перегрів атмосфери, її газовий і аерозольний склад, забруднення річок і водойм, великомасштабні баланси СО2, О3 та ін.
  
Службами і опорними базами по першій групі є гідрометеорологічні і сільськогосподарські станції, природні заповідники, науково-дослідні екологічні станції. По третій групі – міжнародні біосферні станції. Важливо при цьому використовувати матеріали космічної зйомки.
  
Назріла необхідність створити глобальну систему моніторингу оточуючого середовища (ГСМОС). У цьому напрямі успішно співпрацюють спеціалісти різних країн.
  
Інформаційна система моніторингу складається з 60 тис. гідрологічних станцій, 45 тис. метеорологічних станцій, що збирають і передають інформацію 8 разів на добу, 20 тис. океанічних буїв, 1200 аерологічних обсерваторій, приблизно 10 орбітальних станцій і ще 2209 заповідників і національних парків.
  
Моніторинг дозволяє з допомогою зібраної інформації вести оцінку стану природного середовища, визначити антропогенне навантаження на середовище і оцінити збитки від нього (в рамках існуючої шкали цінностей).
  
За природою спостерігають багато організацій і в рамках ООН і на національних рівнях. Це викликане швидким ростом негативних явищ у природі, що виникли внаслідок виробничої діяльності людства. Наприклад, кислі дощі.
  
Досить перспективним є аерокосмічний моніторинг. Наприклад, аерокосмічний моніторинг лісів складається з п'яти блоків. 1. Ландшафтно-економічне районування, вивчення і картографування лісового фонду. 2. Охорона лісів від пожеж. 3. Захист від комах шкідників, стихійних лих, промислових викидів. 4. Контроль за порядком лісокористування і відновленням лісів. 5. Облік поточних змін в лісовому фонді, що викликані антропогенною діяльністю, лісовими пожежами та ін.
   
У дослідженнях по науковій основі геосистемного моніторингу вузівські географи ведуть дослідження по моніторингу канцерогенних вуглеводнів у природному середовищі (участь в програмі ЮНЕСКО), а також в наукових основах глобальних і регіональних прогнозів.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018