Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Землезнавство arrow Загальне землезнавство (Лекції) arrow 3. Системний аналіз
26.05.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


3. Системний аналіз

3. Системний аналіз

   Як відмічає Ю.Г.Симонов (1984) системний аналіз прийшов у географію на початку 60-х років. Системний аналіз – це вивчення складного цілого, встановлення з яких частин воно складається і яке відношення має до оточуючого середовища. Тобто системний аналіз – це певний спосіб вивчення і опису, що наближає кібернетику до географії.
  
Система – це складний цілісний об'єкт, що складається із взаємозв'язаних частин (елементів). Кожна система функціонує і має не одну, а цілий набір структур. Структура, стан і тип функціонування виявились важливими категоріями системного аналізу. У рамках загальної теорії систем їх прийнято описувати за допомогою деяких параметрів. Параметрами системи вважають ті її властивості, які залишаються постійними при незмінних станах.
  
Під системою розуміють будь-яку сукупність природних об'єктів (чи компонентів), з яка виділяється з географічного середовища за властивостями.
  
Наприклад, фітоценоз – система. Тут прямими відносинами рослинні організми пов'язані з тваринними (хижаками, паразитами, шкідниками) та іншими нижчими гетеротрофними рослинами. Тут відносини скріплені функціональними і зворотними зв'язками (екосистема).
  
Вивчаючи систему, вибирають 10-20 показників, а потім з допомогою розрахунків з'ясовують існуючі між ними відносини. Під час вивчення фізико-географічних систем істотним моментом є з'ясування прихідно-витратних відношень, умов рівноваги і тенденцій розвитку.
  
У теорії систем є три категорії: 1) закриті системи, де обмін та ін. відбувається всередині системи; 2) напівзакриті системи, де система частково обмінюється речовиною і енергією з оточуючим середовищем; 3) відкриті системи які широко обмінюються із середовищем речовиною та енергією. В рамках системного аналізу треба висвітлювати такі питання: а) виділення об'єкту дослідження, границі якого проводять по різниці властивостей; б) причинна обумовленість факторів; в) прогноз; г) керування; д) спрямований вплив. Системний аналіз доцільно починати з виділення границь. Будь-яку ділянку земної поверхні можна розглядати як систему. Але границі повинні відділяти якісь природні рубежі в поступанні речовини і енергії. Одна з таких чітких границь сама земна поверхня. Існує багато різних границь, зокрема вододільні границі. Системою є льодовиковий щит тощо. Системний аналіз після виділення об'єкта повинен висвітлювати внутрішню структуру, тобто виділяти елементи всередині структури. Наприклад, елементарний водозбір. Тут можна виділити 4 елементи та їх зв'язки. Системний аналіз у варіанті "чорного ящика" дозволяє вченому не досліджувати внутрішню структуру явища, розглядати його стан на основі порівняння "входу" в систему і "виходу" з неї. Наприклад, на ділянці ріки підраховують балансовий об'єм тощо. Варіант "білого ящика" передбачає розкриття всіх механізмів системи. Для цього встановлюють структуру системи, а потім кожен елемент досліджують балансовим аналізом. Але дослідження по принципу "білого ящика" до кінця не можуть бути проведені, залишається певна частина і на "чорний ящик". У системному аналізі важливо вияснити комплекс процесів, які перетворюють речовину і енергію і т.д. Виділяючи системи треба виділити і стан їх. Необхідно вірно вибрати і набір параметрів, і крок часу. Наприклад, ерозійна система. Тут є русло 2-го порядку, що зазнає впливу русел 1-го порядку, на них опираються схили... Р2 тут виступає як інтегральна ділянка. Кожен елемент можна розглядати по набору параметрів. Наприклад елемент схил, (має довжину, кут нахилу, експозицію, потужність сучасних відкладів, генетичний тип). Кожен з цих параметрів змінюється в часі неоднаково. Наприклад, форма поздовжнього профілю дуже повільно, потужність сучасних відкладів – швидше. Інший приклад. Елемент русло (він має такі параметри: довжину, ширину, глибину, кут нахилу, рівень води, витрату води, витрату наносів, тип руслового процесу). Кожен з цих параметрів знову таки має різну стійкість в часі. Якщо елементів багато, то опис можна вести з допомогою матриць.
  
Природними системами виступають річкові басейни та ін. Завдання системного аналізу: знайти особливості зв'язків між системою і зовнішніми об'єктами та внутрішньосистемні зв'язки. Наприклад, чітко простежується залежність площі водозбору від висоти. І ще: площа елементарного басейну залежить від нахилу, тобто чим крутіший нахил, тим площа менша. Внутрішня функція системи полягає в послідовній зміні різних процесів. Наприклад, вивітрювання (В), схилові відклади (С), руслові процеси (Р). При В = С < Р будуть спостерігатись виходи корінних порід в долині та руслі. Якщо В < С > Р в долині буде багато уламкового матеріалу, делювію та ін. Якщо В > С > Р буде спостерігатись великий чохол уламкового матеріалу.
  
Системний аналіз використовується не тільки у фізичній, але й в економічній географії.

ЛІТЕРАТУРА
 
   
1. Гвоздецкий Н.А. Основные проблемы физической географии. М.: Высшая школа, 1979.
   2. Исаченко А.Г. Интеграция и дифференциация в современной географии. Известия ВГО, т.118, вып.4, 1986.
   3. Жекулин В.С. Введение в географию. Изд-во ЛГУ. 1989.
   4. Лямин В.С. География и общество. М.: Мысль, 1978.
   5. Марков К.К. Два очерка о географии. М.: Мысль, 1978.
   6. Симонов Ю.Г. Системный анализ в географии. Физическая география и геоморфология. N 31, 1984.
   7. Шаблій О.І. Академік Степан Рудницький. – Львів-Мюнхен, 1993.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018