Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Землезнавство arrow Загальне землезнавство (Лекції) arrow 2. Наукова школа Д.М.Анучіна
27.05.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


2. Наукова школа Д.М.Анучіна

2. Наукова школа Д.М.Анучіна

   Дмитро Миколайович Анучін (1843-1923 рр.) був різностороннім вченим. У сферу його наукових інтересів входили географія, антропологія, етнографія, археологія, історія науки.
  
З 1880 р. він почав читати в Московському університеті курс антропології – перший в Росії. В 1881 р. захистив дисертацію з антропології і одержав ступінь магістра зоології.
  
В 1882 р. здійснив експедицію в Дагестан для археологічних досліджень. У 1884 р. за новим університетським статутом створювалась кафедра географії і етнографії і професором на кафедру був обраний Д.М.Анучін. Тут він почав читати курс загального землезнавства, а пізніше – географії Росії. У 1889 р. Рада університету обрала Анучіна доктором географії за заслуги в області зоології, антропології, етнографії, географії. Кафедру географії Анучін очолював до 1920 р. Анучін заснував і довгий час редагував журнал "Землеведение".
  
До Анучіна в Московському університеті географія майже не читалась, а ті хто її читав не були спеціалістами в даній галузі (переважно історики). Лише в 1844 р. географію почав викладати спеціаліст (Єфремов), але з 1847 р. він вийшов у відставку і з цього часу аж до 1885 р. викладання географії в університеті припинилось. І лише з цього року воно відновилось завдяки Анучіну. Він проводив дослідження по орографії, озерах і заклав основи російської лімнології як комплексної географічної науки. Заснував географічний кабінет і музей в університеті, сприяв правильній постановці викладання географії в середній і вищій школах і широко популяризував географію. Перу Анучіна належить велика праця "Верхневолжские озёра и верховья Западной Двины" (1897), грунтовний географічний нарис "Япония и японцы" (1907) та ін. Чимало він зробив в обробці і впорядкуванні рукописної спадщини Миклухо-Маклая, яка зберігалась в архіві Руського Географічного товариства. Основною спеціальністю Д.М.Анучіна була антропологія. Як відмічає академік Л.С.Берг, він володів прекрасним стилем і легким пером і про що він тільки не писав! Це був різносторонній вчений і людина з великої літери. Анучін заклав фундамент з російської лімнології, яку пізніше успішно розвивав Берг. Анучін ділив географію на загальне землезнавство та історію географії. Він вказував, що географія повинна бути самостійним цілим. Ще в 1912 р. Анучін вказував про вплив господарської діяльності суспільства на природу.
  
Учнями Анучіна були: А.С.Барков, Л.С.Берг, М.С.Боднарський, О.О.Борзов, С.Г.Григор'єв, Б.П.Дітмар, Б.Ф.Добринін, А.А.Крубер, С.В.Чефранов, І.С.Щукін, письменник Андрій Білий. Більшість учнів Анучіна спеціалізувались на вивченні якогось компонента природи і одночасно виступали як країнознавці, приділяли значну увагу і "людському елементу".

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018