top_left_1

Studentam.net.ua

Курсові та дипломні роботи
top_right_1
top_left_2
Головна arrow Землезнавство arrow Загальне землезнавство (Лекції) arrow 2. Рівнодення і сонцестояння. Тропіки і полярні кола
top_right_2
top_left_3
top_right_3
2. Рівнодення і сонцестояння. Тропіки і полярні кола

2. Рівнодення і сонцестояння. Тропіки і полярні кола

   1. На північному полюсі додатне схилення Сонця триває з 21.03 по 23.09, а від'ємне з – 23.09 по 21.03. Тобто, там приблизно пів-року Сонце не заходить і пів-року не сходить. В день літнього сонцестояння 22.06 Сонце досягає максимальної висоти (23027') після цього поступово наближається до горизонту і 23.09 ховається за горизонт. В день зимового сонцестояння воно опускається на 23027' за горизонт. Для спостерігача на південному полюсі добовий рух Сонця відбувається таким же чином. Лише тут Сонце сходить 23.09, а заходить 21.03 і тому, коли на північному полюсі ніч, на південному – день і навпаки.
  
2. На північному полярному колі (66023') Сонце не заходить в день літнього сонцестояння і не сходить в день зимового сонцестояння. В решті діб року воно тут сходить і заходить. На південному полярному колі Сонце не заходить в день зимового сонцестояння і не сходить в день літнього. Отже, північне і південне полярні кола є теоретичними границями тих географічних широт, де можливі полярні дні і ночі.
  
3. На північному тропіку (23027') Сонце завжди сходить і заходить. В день літнього сонцестояння воно опівдні стоїть в зеніті. В решті днів року воно кульмінує на південь від північного тропіка. У день зимового сонцестояння його мінімальна полуденна висота +4306'. На південному тропіку Сонце теж завжди сходить і заходить. Але в зеніті воно буває в день зимового сонцестояння. Мінімальна висота – в день зимового сонцестояння (+43006').
  
На всіх широтах, що лежать між тропіками і полярними колами Сонце сходить і заходить кожного дня року. Пів-року тут тривалість дня більша тривалості ночі і навпаки. Полуденна висота Сонця менша 900 і більша 00. У зоні, що лежать між обома тропіками Сонце буває в зеніті два рази на рік в ті дні, коли його схилення дорівнює географічній широті місця.
  
4. На екваторі Землі всі світила, в тому числі Сонце, сходять і заходять. 12 годин вони знаходяться над горизонтом, і 12 під горизонтом. Отже, на екваторі тривалість дня завжди дорівнює тривалості ночі. Два рази на рік тут Сонце буває в зеніті.
  
На основі цього можна сформулювати такі астрономічні ознаки теплових поясів:
  
1. У холодних поясах (900- 66033') Сонце може бути незаходячим і несходячим світилом. Полярний день і полярна ніч можуть тривати від 24 годин до півроку.
  
2. У помірних поясах (66033' —23027') Сонце кожен день сходить і заходить , але ніколи не буває в зеніті. Полярних днів і ночей не буває. Тривалість дня і ночі зокрема менша 24 годин.
  
3. У жаркому поясі (23027' пн. ш.- 23027' пд. ш.) Сонце також завжди сходить і заходить і два рази на рік опівдні буває в зеніті в різних місцях, в різні дні року, а на екваторі у дні рівнодень.
  
Астрономічне положення Землі по відношенню до Сонця зумовлює зміну пір року. А зміна пір року призводить до річної ритміки в географічній оболонці, зокрема в літосфері, гідросфері, атмосфері та біосфері. (Навести приклади).

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >

Замовити реферат, курсову або дипломну роботу

bottom_left
bottom_right
Studentam.net.ua © 2008-2022