Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Землезнавство arrow Загальне землезнавство (Лекції) arrow 2. Сонячна система
23.06.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


2. Сонячна система

2. Сонячна система

   До складу Сонячної системи входить Сонце, планети, їх супут­ники, астероїди (малі планети), комети, метеорні потоки, метеорні тіла, міжпланетний газ. Тобто Сонце, 9 планет, 62 супутники планет, 1800 астероїдів.
  
Сонце. Це типова зірка. Лінійний радіус Сонця 696 000 км, серед­ня щільність його речовини 1,41 г/см3. Прискорення сили тяжіння 274 м/с2. Сонячна речовина рухається навколо осі обертання зірки, причому різні зони обертаються з різними періодами (25 діб біля екватора і 30 біля полюсів). Спектральний аналіз показав, що на Сон­ці наявні приблизно 70хімічних елементів з таблиці Менделєєва. Переважає H, біля 70% всієї маси зірки. На другому місці He (29% від маси Сонця).
  
Температура сонячної речовини змінюється з глибиною. Радіо-ультрафіолетове і видиме випромінювання відповідно відносяться до все глибших шарів Сонця. Поблизу видимої поверхні Сонця температура досягає приблизно 45000С. Вище і нижче цього шару температура зростає. Більша частина сонячної речовини сильно іонізована. Вже при температурі 5-6 тис. градусів іонізуються атоми багатьох металів, а при температурі більше 10-15 тис. градусів іонізується і Н. Отже, сонячна речовина — це плазма.
  
В надрах Сонця відбуваються ядерні реакції. З 4-ох атомів Н утворюється один атом Не. Маса ядра гелію майже на 1% менша маси 4 протонів. Це дефект маси і він є причиною виділення великої кількості енергії, що відходить у космос.
  
Зовнішні шари Сонця називаються сонячною атмосферою, що в свою чергу складається з трьох шарів: ФОТОСФЕРИ, ХРОМО­СФЕРИ і КОРОНИ.
  
Фотосферою називається основна частина сонячної атмосфери, в якій утворюється видиме випромінювання, що доходить до Землі. Температура в фотосфері зростає з глибиною і в середньому стано­вить 60000С. Товщина фотосфери приблизно 200-300 км. Це єдина на Сонці область нейтрального водню. На зовнішньому краї фотосфери температура зростає до декількох десятків тисяч градусів, що супро­воджується іонізацією Н, а потім і Не. Це хромосфера, що просте­жується до висоти 15-20 тис.км. У верхніх шарах хромосфери від­бувається ще одне надзвиичайно різке зростання температури (до млн. градусів). Тут починається зовнішня найрозрідженіша частина сонячної атмосфери – сонячна корона. Причиною такого сильного ро­зігріву є енергія акустичних хвиль, що виникають у фотосфері внаслі­док конвекції. Поширюючись нагору, тобто у шари з меншою щіль­ністю, ці хвилі збільшують свою амплітуду до кількох км. і пере­творюються в ударні хвилі. А ударні хвилі відрізняються від звичай­них дуже різким перепадом температур, тиску і щільності газу у хвилі і в незбуреному середовищі. Відбувається це тому, що в області стиснення зростає температура і щільність, а отже і швидкість поши­рення звуку. Внаслідок ударних хвиль правильні хвилеподібні рухи розбиваються на окремі дрібніші, що хаотично рухаються, маси газу (дисипація хвиль). Таким чином зростає температура в хромосфері і короні. Від сонячної корони відбувається постійний відтік плазми з швидкістю, що зростає з віддаленням від Сонця. Таке розширення сонячної корони в космос називається СОНЯЧНИМ ВІТРОМ.
  
Зовнішній вигляд корони пов'язаний з певними проявами сонячної активності. Над плямами спостерігаються утворення у вигляді зігнутих променів, що нагадують кущі та ущільнення коронарної речовини. Над свічками видні цілі системи прямолінійних променів. Протуберанці оточені дугами і шлемами з ущільненої речовини корони. Встановлено, що максимуми і мінімуми сонячної активності наступають через 11 років (П.И.Бакулин,1977). Існують і більші цикли: 22-річні, 90-річні, 180-річні та ін.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018