Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Психологія arrow Психофізіологія діяльності (М.С.Корольчук) arrow Фізичні фактори умов життєдіяльності
23.06.2018
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Кнопки


Фізичні фактори умов життєдіяльності

Фізичні фактори умов життєдіяльності

   Параметри помешкання обов'язково підлягають нормуванню за фізичними, хімічними, біологічними і соціально-психологічним факторами.
   Фізичні фактори, які визначають перш за все мікроклімат на ОП, ПУ - температура, вологість, швидкість повітря, шум, вібрація, механічні коливання і прискорення, електромагнітні випромінювання, зміни барометричного тиску, загойдування). Зупинимося більш детально на деяких з них. Дію температури, вологості, швидкості повітря на функції організму і безпечну діяльність спеціалістів ми розглянемо детально в наступному розділі.
   Шум. Проблема захисту спеціаліста від постійного високо інтенсивного шуму набула особливої актуальності. Тривалий вплив на людину є небезпечним для її здоров'я, знижується її надійність і працездатність. Симптоми несприятливої дії шуму різноманітні, але в першу чергу відмічається головний біль, запаморочення, роздратованість, шум і дзвін у вухах. В подальшому відмічається послаблення уваги, порушення точності руху, зниження швидкості реакції. Найбільше при тривалій дії сильного шуму страждає слуховий аналізатор: від функціональних змін до професійної глухоти.
   Джерела шуму на об'єктах це, перш за все, - турбіни, дизелі, генератори електроструму, різноманітні допоміжні механізми обладнання. Як правило всі металеві конструкції міцно з'єднані, слабо поглинають звук, відбивають його, а в деяких випадках (в закритих приміщеннях) підсилюють ефект резонансу. Особливо велика дія шуму на людину в приміщеннях головних механізмів. Але в машинних відділах і відкритих робочих місцях, навіть в деяких звукоізольованих постах, рульових рубках і житлових приміщеннях шум значно перевищує припустимі санітарні норми і становить 70-105 дб і більше (Сапов І.А., Смородін Н.Ф., 1970).
   За даними вчених норвезького ВМФ, моряки катерів і ПЧ, де рівень шуму досягав 100-110 дб, відмічають зниження слуху, особливо спеціалісти машинних і дизельних команд.
   Вібрація. Джерела шуму і вібрації однакові - робочі механізми. Частотний діапазон коливань дуже широкий (від 0,8 до 2000 Гц). За даними Волжової А.І. і Захарова В.К. (1968), у більшості суден особливості коливання корпуса в межах 0,6-3,3 Гц, а палуб в районі корми і машинних відділів - 5-8,3 Гц. Найнебезпечніші для людини частотні характеристики близькі до частоти коливань тіла людини і його органів (голова і органи травлення від 6 до 9 Гц). Отже, до таких частот вібрації людина найбільш чутлива. Ступінь відчуття вібрації взагалі визначається коливальною швидкістю і прискоренням. При відносно малих амплітудах і великих частотах (більше 15 Гц) головну роль відіграє коливальна швидкість, а при великих амплітудах і малих частотах - прискорення.
   Експериментальні дослідження (Є.В.Левін, 1966) показали мінімально діючі на людину величини амплітуд вертикальної вібрації в діапазоні 0,14-0,054 мм при частоті 10-15 Гц тривалістю дії до 15 діб. Відмічались окремі скарги обстежуваних при стабільному функціонуванні організму і його працездатності.
   Електромагнітні коливання. Джерелами ЕМК високих і надвисоких частот (НВЧ) є радіолокаційні установки, радіопередавачі і другорядне випромінювання від металевої поверхні. У осіб, довго працюючих з джерелами ЕМК, виникають різноманітні порушення у функціях ЦНС, органів кровообігу (Н.Б.Горбоносова, 1969). Інші автори стверджують, що навіть короткочасна, але міцна ЕМК і НВЧ дія являє серйозну небезпеку для здоров'я людини (в тому числі розлад в статевій сфері, облисіння, зміни ВНД).
   В деяких закордонних публікаціях згадується про цілеспрямовану дію на ЦНС людини ультразвукового, електромагнітного випромінювання з метою дії на процеси уваги, мислення, запам'ятовування (часткова, повна амнезія (забування) суттєвості, місця і часу подій і т.д.)
   Особливе значення набуває випромінювання з небезпечних зон і точок - джерел ЕМК і НВЧ для попередження дії на спеціалістів і їх безпеку. (Сапов І.А., Солодков А.С., 1980).
   Іонізуючі випромінювання (IB). Основним джерелом IB є ядерна енергетична установка (ЯЕУ) на кораблі і ракетна зброя. Радіаційний захист забезпечується самою конструкцією ЯЕУ, спеціальними правилами і нормами. Безаварійна експлуатація ЯЕУ і система радіаційної безпеки запобігає, як правило, дії на обслуговуючий персонал радіоактивних газів, аерозолів і забрудненню поверхонь радіоактивними елементами.
   Всі фактори радіаційної небезпеки набувають екстремальних значень при аваріях і помилках. Але безпосередньо обслуговуючи ЯЕУ, навіть в буденних повсякденних умовах спеціалісти підлягають дії малих доз IB. Як правило, ці дози незначні і за даними наших і закордонних авторів не перевищують 0,2-5,0 бер. на рік.
   Слід реально уявити собі, що навіть невеликі дози IB в комбінації з іншими шкідливими факторами можуть викликати суттєві зміни функцій організму, стану здоров'я, рівень працездатності і безпечної діяльності спеціалістів. Тому в комплексі профілактичних заходів безпеки ведуче місце займає спеціальний медичний контроль за людьми, пов'язаними роботою з IB і обслуговуванням ЯЕУ
   Зміни барометричного тиску. Дія підвищеного тиску на організм є причиною функціональних змін, які можуть призвести до пригнічення життєдіяльності організму. Короткі свідчення стверджують, що головним в дії на людину є не підвищений тиск газового і водного середовища, а перепад тиску повітря в житлових приміщеннях. Такі явища характерні для літаків і підводних човнів (особливо дизельних) і можливі в екстремальних ситуаціях на літаках, надводних кораблях, танках при доланні водних перешкод.
   Виявлення механічної дії тиску на організм визначається не абсолютною величиною, а швидкістю його зміни, або величиною різниці тиску. Багатьом малодосвідченим корабельним спеціалістам відома механічна дія перепаду тиску при порушенні інструкції переходу з відсіку у відсік. Наприклад: молодий лейтенант Я. грубо порушив правила виходу з дизельного відсіку при плаванні човна з устроєм роботи двигуна під водою (РДП), відчиняючи люк суміжного відсіку, був викинутий як з катапульти. "Пролетів" до суміжної перебірки, випадково його політ був зупинений двома членами екіпажу міцної статури. На все життя лейтенант запам'ятав, що під час вентиляції відсіків без команди, яка дозволяє переходи з відсіку у відсік - вихід заборонено.
   Звичайно люди з достатніми функціональними резервами (як правило, молоді люди) не звертають уваги на перепади атмосферного тиску (до 10-15 мм рт. ст.) при погіршенні або покращанні погоди. Але з віком такі зміни тиску стають для багатьох осіб природним барометром і супроводжуються погіршенням самопочуття, головним болем, підвищеною роздратованістю, безсонням або сонливістю, зниженням працездатності й підвищенням стомлення. Такий симптомокомплекс іноді називають метеоневрозом.
   Найчастіше з механічною дією зміни тиску ми зустрічаємось при необхідності вирівнювання тиску в повітряномістких пазухах черепа, придаткових пазухах носа і порожнині середнього вуха.
   В практиці льотчиків та моряків для виявлення здатності людини вирівнювати тиск в барабанній порожнині (барофункція вуха (звичайно використовують створення надмірного тиску (до 0,1 МПА) у декомпресійній камері. Оцінка барофункції іде від І до IV ступеня. При барофункції І—II ступеня вирівнювання проходить легко, або достатньо зробити ковтковий рух (рух нижньою щелепою). Барофункція III ступеня фіксується в тому випадку, коли можливе вирівнювання тиску при використанні спеціальних прийомів. IV ступінь - вирівнювання тиску - не досягається, навіть не дивлячись на прийняті заходи. Як правило при первинному дослідженні барофункції осіб з III-IV ступенем зустрічається біля 30%. При поганій прохідності євстахієвих труб або сполучених каналів біля носових порожнин в період підвищення (рідше зниження) тиску може виникнути баротравма біля носових порожнин.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Авторські реферати, курсові та дипломні роботи. Онлайн бібліотека підручників.
Studentam.net.ua © 2018