Studentam.net.ua
Реферати, курсові та дипломні роботи
Головна arrow Психологія arrow Конфліктологія (М.В.Примуш) arrow § 4.1. Роль конфліктології в розвитку українського суспільства
20.04.2019
Платні роботи
Реферати
Курсові
Дипломні
Онлайн бібліотека підручників
Біологічні науки
Валеологія
Екологія
Економічні науки
Етика та естетика
Землезнавство
Історія
Літературознавство
Педагогіка
Правознавство
Психологія
Соціальна робота
Корисні матеріали
Біографії
Розробки уроків
Статті
Лічильник


§ 4.1. Роль конфліктології в розвитку українського суспільства

§ 4.1. Роль конфліктології в розвитку українського суспільства

   Проблема соціального конфлікту завжди була в тій чи іншій мірі актуальною для будь-якого суспільства. Однак в Україні на всіх етапах розвитку конфлікти здійснювали не просто помітний, а, як правило, вирішальний вплив на її історію. Війни, революції, боротьба за владу, боротьба за власність, міжособистісні і міжгрупові конфлікти в організаціях, убивства, побутові і сімейні конфлікти, самогубства як способи розв'язання внутріошньоособистісних конфліктів — основні причини загибелі людей у нашій країні. Конфлікт був, є й у недалекому майбутньому буде вирішальним фактором, який впливає на безпеку України та її громадян.
   Життя доводить, що конфлікт не відноситься до тих явищ, якими можна ефективно керувати на основі життєвого досвіду і здорового глузду. А саме так переважно керують соціальними конфліктами сьогодні начальники різних рівнів. Більш-менш ефективний вплив на соціальний конфлікт може бути в тому разі, коли ми досить глибоко розуміємо справжні причини виникнення конфлікту, уявляємо закономірності його розвитку і розв'язання. А для цього потрібна допомога науки.
   Один з наслідків реформування українського суспільства — зростання кількості і розмаїтості соціальних конфліктів. Це, як нам здається, цілком природно. У недемократичній державі перевага соціальної групи, яка має владу, сила її окремих представників практично виключають можливість будь-яких серйозних соціальних конфліктів як із самою цією групою, так і в структурах, які підпорядковані їй. Швидке зростання кількості конфліктів свідчить про те, що ми в чомусь йдемо шляхом демократизації, тому що в суспільстві з'явилася велика кількість соціальних груп, які відкрито виражають свої інтереси і бачать можливість відстояти їх, незважаючи на те, що ці інтереси найчастіше входять у суперечність з інтересами структур влади.
   Демократія — це конфлікти. Але справжня демократія полягає не стільки в тому, що кожний має можливість відстоювати свої інтереси різними засобами, аж до конфлікту, скільки в тому, що конфлікти, які виникають, розв'язуються конструктивно, гуманними, цивілізованими способами. Одна з головних причин соціальної напруженості у суспільстві, яка підсилюється, полягає саме в нашому невмінні конструктивно розв'язувати соціальні конфлікти. Конфліктуючі сторони не хочуть поступатися не тільки принципами, але і взагалі будь чим. Вони націлені не на розв'язання протиріч, а на взаємну протидію, нанесення супротивнику максимального збитку. Стаючи самоціллю, боротьба не може служити рушійною силою прогресивного розвитку суспільства.
   Для того щоб оцінювати конфліктогенність прийнятих рішень, попереджувати виникнення і деструктивний розвиток конфліктів, кожна людина й особливо керівник повинні мати необхідні знання про конфлікт як явище, яке постійно супроводжує людське життя і загрожує йому. На жаль, у нашій країні рівень розуміння конфлікту вченими, що займаються його дослідженнями, ще не дозволяв одержати знання, які можна було б досить ефективно використовувати для пояснення і регулювання складних соціальних конфліктів з врахуванням їхньої сучасної української специфіки. Не можна не відзначити і те, що органи управління виявилися не в змозі використовувати ті знання, які уже мали представники всіх наук, що вивчають конфлікт.
   Ключова роль конфліктів у житті окремої людини, родини, колективу, держави, суспільства в цілому викликає необхідність створення і швидкого розвитку спеціальної науки, що займається вивченням, прогнозуванням і регулюванням конфліктів. Основи такої науки — конфліктології — в Україні вже створені.
   Таким чином, конфліктологія за умови її швидкого розвитку може відігравати в реформуванні українського суспільства дуже прогресивну роль; допомогти керівникам усіх рівнів приймати менш конфліктогенні рішення, більш конструктивно поводити себе в різних соціальних конфліктах; зберегти здоров'я, добробут і навіть життя мільйонам українцям, які щорічно зазнають величезних збитків у результаті деструктивних наслідків внутрішньоособистісних і соціальних конфліктів.

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. Копіювання та використання інформації суворо заборонено.

 
< Попередня   Наступна >
 
Studentam.net.ua © 2019